سه شنبه 23 مهر 1398    |    Tuesday, October 15, 2019

ابتکار جالب دو طراح ايراني براي بسته بندي قرص

الناز باراني و محمد مصطفي لاله چيني با ارائه طرحي ابتکاري در زمينه بسته‌بندي قرص در ميان برگزيدگان جايزه طراحي صنعتي Red Dot Award  قرار گرفتند.

محمد مصطفي لاله چيني، يکي از دو طراح جوان طرح برگزيده اين مسابقه بزرگ طراحي صنعتي در گرايش Skin در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمي ايسنا اظهار داشت: استفاده به موقع دارو نکته بسيار مهمي است. هنگامي که دارو براساس نکات نسخه بيمار مورد مصرف قرار نگيرد ممکن است تأثير بسيار کمي داشته و يا همچنين مي تواند ريسک عوارض جانبي دارو را بسيار افزايش دهد. اين طرح که "Description+" نام دارد يک فرمي از بسته بندي براي قرص ها مي باشد که به بيمار کمک مي کند تا بتواند راحت‌تر زمان و يا ميزان مصرف داروي خود را کنترل و مديريت کند و تا اتمام استفاده از قرص به کاغذ توضيحات آن دسترسي داشته باشد تا در صورت برخورد با مشکلي به آن مراجعه کند.

وي خاطرنشان کرد: در اين طرح دو بسته از قرص که مانند بقيه بسته هاي قرص هستند از طريق اتصالاتي در دو گوشه بسته بندي به يکديگر قفل مي‌شوند. در اين حالت دستورالعمل پزشکي مي تواند به راحتي تا شود و درون اين فضاي بين دو بسته قرص قرار گيرد و هنگامي که نياز به استفاده است اين اتصالات باز شده، دستورالعمل مورد استفاده قرار گرفته و مجدد در سر جاي خود بسته بندي مي‌شود که اين به حفاظت از آن نيز کمک مي‌کند و همچنين از باز شدن قرص ها بر اثر برخورد با وسايل اطرافش نيز جلوگيري مي‌شود.

باراني، ديگر طراح بسته‌بندي جديد قرص هم تصريح کرد: از ديگر مزاياي اين طرح اين است که ديگر نيازي به جعبه مجزا نداشته و خود به تنهايي يک بسته بندي کامل به حساب مي آيد.

وي خاطرنشان کرد: در اين طرح همچنين در پشت هر قرص فضايي براي يادداشت قرار داده شده که بيمار مي تواند زمان مصرف خود را نيز براي به ياد داشتن، درج کند که مي‌تواند بيمار را براي استفاده از قرص هايي که زمان دقيق مصرف آنها مهم است، ياري دهد به اين صورت که از ابتدا قبل از مصرف، زمان استفاده همه قرص ها توسط بيمار نوشته مي‌شود و در اين صورت مي‌تواند در صورت کنده شدن پشت هر قرص متوجه استفاده قرص مربوط به آن زمان شود.

باراني تصريح کرد: اين قابليت همچنين مي‌تواند کمک بزرگي به افراد مسن کند به اين صورت که توسط يکي از نزديکانش و يا پرستارش زمان استفاده محاسبه شده و پشت بسته قرص نوشته مي‌شود تا در هنکام تنهايي نيازي به پرسيدن زمان استفاده قرص از بقيه نداشته باشد. به نقل از : خبرگزاري ايسناتاریخ درج : 30/09/1392تعداد بازدید : 1471