سه شنبه 23 مهر 1398    |    Tuesday, October 15, 2019

نانو داروي ايراني درمان سالک هم توليد شد.

به گزارش ايرنا از دانشگاه علوم پزشكي مشهد ، دكتر محمود رضا جعفري اظهار داشت :دانش فني ساخت ‌نانو داروي درمان سالك با نام تجاري سينا آمفوليش به همت محققان دانشگاه كسب و نمونه صنعتي آن در شركت اكسير نانو سينا توليد شده و در حال حاضر در مراحل نهايي دريافت مجوزهاي لازم براي توليد انبوه اين دارو قرار دارد .

وي با بيان اينكه در حال حاضر براي درمان سالك از داروي تزريقي گلوكانيتم استفاده مي شود كه عوارض جانبي براي فرد به همراه دارد استفاده مي شود گفت:‌نانو داروي درمان سالك با نام تجاري سينا آمفوليش ، داروي نانو ليپوزومي موضعي آمفوتريسين نوع B نانو ليپوزومال است كه براي درمان موضعي سالك مورد استفاده قرار مي گيرد و اثرات موثرتر و عوارض كمتري براي بيمار دارد.

استاد دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي مشهد مدت اجراي مراحل تحقيقاتي اين دارو را ۱۰ سال اعلام كرد و افزود : سيناآمفوليش ۰/۴ درصد نوعي ژل آمفوتريسين B نانو ليپوزومال و فرآورده دارويي موضعي موثر در درمان سالك و بيماري‌هاي قارچي موضعي است.

جعفري سالك را يك بيماري پوستي انگلي تك ياخته دانست كه بر اثر نيش پشه به سطح پوست منتقل مي‌شود.

وي خاطر نشان كرد: اين بيماري در برخي از نواحي كشور به شدت شايع است و توليد اين دارو گام موثري در راستاي ارائه خدمات مطلوب به بيماران و كاهش وابستگي به خارج از كشور براي تامين دارو به شمار مي آيد.

اين محقق به اثرات اين دارو در درمان اين بيماري خاطر نشان كرد: نانو ليپوزوم اين دارو با اتصال به سطح غشاي سلول‌ تك ياخته‌اي ليشمانيا محتواي داخل خود را در آن تزريق مي‌كند و به اين ترتيب از تكثير آن جلوگيري مي‌شود.

گفتني است :‌دانشگاه علوم پزشكي مشهد يكي از قطبهاي علمي و تحقيقاتي در زمينه توليد نانو داروها به شمار مي رود و تا كنون سه نانو دارو به همت محققان اين دانشگاه توليد شده است .به نقل از : ايرناتاریخ درج : 27/07/1392تعداد بازدید : 1575