سه شنبه 23 مهر 1398    |    Tuesday, October 15, 2019

81 هزار مرگ سالانه در کشور به فشار خون مرتبط است

به گزارش خبرنگار وب­دا؛ دکتر علي اکبر سياري در نشست خبري هفته سلامت بانوان ضمن اعلام اين خبر گفت: هرساله 100 ميليون انسان در دنيا به خاطر هزينه هاي درماني به زير خط فقر مي روند و فرزندان خانواده هاي فقير 2 تا 3 برابر فرزندان خانواده هاي غني دچار مرگ و مير مي شوند.

وي اولويت برنامه هاي بهداشتي در کشور را پاسخگويي به نيازهاي فقرا دانست و گفت: خوشبختانه سن اميد به زندگي در بانوان ايراني به 73 سال رسيده و پوشش بيمه اي خانمها 85 درصد و آقايان 81 درصد است که نشان از توجه به خانم ها در کشور دارد.

وي ادامه داد: ميانگين سن ازدواج خانم ها 21.8 سال است و بيش از 50 درصد خانم هاي سرپرست خانوار بالاي 50 سال سن دارند که بايد حتماً به اين گروه بيشتر توجه شود.

دکتر سياري بيان داشت: شايع ترين بيماري سرطان در زنان سرطان پستان است که سالانه 7 هزار نفر به اين سرطان مبتلا مي شوند و زنان بايد مراقب باشند که با دريافت اولين علائم اين بيماري در خود به پزشک مراجعه کنند.

 33.7 درصد جمعيت بالاي 25 سال کشور فشارخون دارند :
 
 معاون بهداشت در ادامه با اعلام اينکه 33.7 درصد جمعيت بالاي 25 سال کشور فشارخون دارند گفت: کم تحرکي، چربي خون بالا، قند خون بالا، چاقي، مصرف سيگار ريسک فاکتورهاي ديگري است که براي سلامتي بايد به کنترل آن ها توجه داشت.

دکتر سياري افزود: هر مادر شيرده بايد توجه داشته باشد که روزانه 1200 تا 1500 ميلي گرم کلسيم نياز دارد که اگر اين کلسيم را تأمين نکند اين کلسيم از بدن وي تأمين شده و در آينده وي را دچار پوکي استخوان مي کند و بهترين راه تأمين کلسيم نيز خوردن روزانه دو ليوان شير است.

وي با تأکيد بر انجام پياده روي روزانه گفت: پياده روي موجب تحرک و کاهش اضافه وزن شده و خواص بسياري دارد. سرعت در پياده روي مهم است، پياده روي بايد موجب تند شدن ضربان قلب و عرق کردن شود ولي بايد طوري باشد که بتوانيم هنگام پياده روي حرف هم بزنيم.

وي برخورداري از سلامتي را حق آحاد مردم دانست و تأکيد کرد: عدالت، کيفت خدمات و احترام به گيرندگان خدمت از اساسي ترين فاکتورها در اين خصوص است که عدالت نيز با دسترسي فيزيکي و تأمين مالي هزينه هاي سلامت ايجاد مي شود.به نقل از : سايت وزارت بهداشتتاریخ درج : 27/07/1392تعداد بازدید : 1203