سه شنبه 23 مهر 1398    |    Tuesday, October 15, 2019

افتتاح خط توليد داروي خوراکي ام اس

دکتررسول ديناروند از افتتاح خط توليد داروي خوراکي "فينگوليمود" براي بيماري‌ ام‌اس خبر داد.

به گفته دکتر ديناروند اين دارو داراي مشابه خارجي است و اگر مواد اوليه داروهايي که قرار است در داخل توليد شوند، وارداتي باشد، معمولاًصرفه جويي، 50 درصد است. اما اگر وارداتي نباشد ميزان صرفه‌جويي آن‌ها بالاي 90 درصد است.

دکتر ديناروند افزود : داروهاي بيوتکنولوژي بيماران «ام. اس» ما تا 90 درصد صرفه‌جويي ارزي داشته‌اند.

به گفته دکتر سعداله پرويزي (مدير روابط عمومي سازمان غذا و دارو)، فردا  توليد انبوه «فينگوليمود»، که يک داروي خوراکي براي بيماران ام اسي است کليد مي‌خورد و پس از توزيع سراسري در هفته‌هاي آتي قابل دريافت در داروخانه‌هاي عرضه کننده داروهاي بيماران خاص در کشور است.

لازم به ذکر است اين دارو مطالعات باليني را طي کرده است.

دکتر پرويزي با بيان اينکه بيماران ام اسي تاکنون بيشتر از داروهاي تزريقي استفاده مي‌کردند گفت: در حال حاضر به سمت استفاده از داروهاي خوراکي حرکت مي‌کنيم و لازم است در اين جهت داروهاي خوراکي به پزشکان معرفي شود تا بتوان بويژه براي بيماران جديد، آن‌ها را جايگزين داروهاي تزريقي کرد.

مدير روابط عمومي سازمان غذا و دارو در مورد اختلاف قيمت اين دارو با نمونه خارجي آن گفت:

قيمت 30 عدد قرص خارجي، 8 ميليون تومان بود گفت: داروي مشابه ايراني فينگوليمود، يک ميليون و 300 هزار تومان است که تحت پوشش 90 درصدي بيمه هم قرار گرفته است و بيمار براي خريد هر 30 عدد آن 130 هزار تومان پرداخت مي‌کنند.

گفتني است داروي " فينگوليمود " با نام تجاري فينگوليد و داروي " گلاتيرامراستات " با نام تجاري اسويمر از جمله داروهاي توليدي شرکت داروسازي اسوه در درمان ام اس مي باشند که داروي فينگوليد به شكل كپسول‌هاي 0.5 ميلي گرمي در بسته بندي 30 عددي و داروي اسويمر به صورت  28 عدد سرنگ آماده تزريق (پرفيلد) 20 ميلي‌گرمي در يک ميلي‌ليتر در چهار بسته هفت عددي به همراه پد الکلي عرضه مي‌شود.

پيش از اين داروي فينگوليمود تنها توسط شرکت نوارتيس سوئيس توليد مي شد و توليد داروي گلاتيرامر استات در انحصار اسرائيل بوده است.به نقل از : باشگاه خبرنگارانتاریخ درج : 23/07/1392تعداد بازدید : 1953