جمعه 1 آذر 1398    |    Friday, November 22, 2019

رونمايي از دو داروي شيمي درماني و قلبي توليد داخل

دکتر مجتبي طباطبايي ( مديرعامل شرکت پويش دارو ) در تشريح اين دو دارو گفت: در بخش تحقيقات و توليد در بيماري هاي قلب و عروق به دنبال داروهايي براي حل لخته هاي خون هستيم و تاکنون موفق به توليد داروي Reteplase شده ايم.
به گفته ايشان اين دارو آخرين دارو در جهان است که از طريق بيوتکنولوژي و نوترکيب تهيه مي شود.
وي با بيان که ايران با توليد اين دارو دومين کشور توليد کننده آن در جهان است ، گفت: اميدواريم در سال آينده اين دارو را به توليد انبوه برسانيم و در کشور عرضه کنيم .
دومين دارويي که در مراسم امروز رونمايي شد Pegastrim يا Pegylated - filjiastim است که مهم ترين داروي درمان بيماران سرطاني و براي شيمي درماني است چون کساني که شيمي درماني مي کنند دچار کمبود گلبول سفيد مي شوند و اين دارو کمک مي کند گلبول سفيد آنها به حالت عادي برگردد و اين دارو را فقط يک شرکت سوئيسي با قيمت حدود 2 هزار يورو معادل تقريباً 10 ميليون تومان توليد مي کند اما ما اميدواريم اين دارو را به قيمت زير يک ميليون تومان عرضه کنيم.
به گفته ايشان اين داروها با تحقيقات خود شرکت پويش دارو تهيه شده و ساختمان اين داروها تماماً پروتئين است. اين پروتئين را به وسيله مهندسي ژنتيک سلولي ايجاد مي کنيم که مي تواند اين دارو را در خود توليد کند و به عبارتي با کشت اين سلول اين دارو را تهيه کرده ايم که در اوايل سال آينده عرضه خواهد شد.
وي با اشاره به اين که براي توليد هر داروي نوترکيب بايد مطالعات باليني آن انجام شود تاکيد کرد: براي اين داروها مطالعات باليني انجام شده و داروي اول در 50 بيمار و داروي دوم در 100 بيمار آزمايش شده است. 
نخستين داروي توليدي اين شرکت erythropoietin است که براي درمان بيماران کليوي از آن استفاده مي شود.
 
 
 
 به نقل از : واحد مرکزي خبر - مکتوبتاریخ درج : 23/12/1391تعداد بازدید : 1267