شنبه 5 بهمن 1398    |    Friday, January 24, 2020

درمان جدید برای سرطان پیشرفته ریه

سرطان ریه غیر سلول کوچک (NSCLC) رایج ترین شکل از سرطان ریه در ایالات متحده آمریکا است، بطوریکه حدود %90-85 از تمام سرطان های ریه را شامل می گردد.

سرطان ریه غیر سلول کوچک (non-small cell lung cancer) شامل سه زیر گروه : "کارسینوم سلول سنگفرشی"، "سرطان سلول بزرگ" و "آدنوکارسینوم" می شود.

متاسفانه تخمین زده می شود که تنها 14 درصد از بیماران با Stage 3 از NSCLC یا بالاتر نهایتاً برای 5 سال عمر می کنند.

اما بر اساس مطالعه اخیر به رهبری دکتر ادوارد گارون (Edward Garon) از مرکز جامع تحقیقات سرطان جانسون در UCLA ، داروی Pembrolizumab با نام تجاری Keytruda در کاهش پیشرفت تومور در بیماران مبتلا به NSCLC پیشرفته موثر است.

این محققان نتایج مطالعات خود را در مجله پزشکی New England Journal منتشر نموده اند.

به گفته ایشان نتایج این تحقیقات می تواند روش های درمان سرطان ریه را تغییر دهد.

داروی Pembrolizumab در ماه اکتبر سال گذشته (2014) توسط FDA برای درمان ملانومای پیشرفته مورد تایید قرار گرفت.

این دارو از طریق مهار PD-1 عمل می کند. PD-1 پروتئینی است که توانایی سلول های T را برای حمله به سلولهای سرطانی کاهش می دهد.

برای آزمایش توانایی پمبرولیزومب به درمان NSCLC توسط تیم تحقیقاتی در USLA، 495 نفر داوطلب که شرایط این مطالعه را دارا بودند برای مدت حدوداً 3 سال تحت درمان با این دارو قرار گرفتند.

از میان این بیماران، حدود 25% سطوح بالایی از PD-1 را بروز دادند. ( یک مولکول یا لیگاندی که به PD-1 متصل می شود. )

آنها دریافتند که 19٪ از تمام بیماران شرکت کننده دارای سطح PD-L1 به درمان پاسخ دادند و به طور متوسط ​​مدت زمان پاسخ به درمان در این بیماران بیش از یک سال بود.

با این حال شانس بیمارانی که دارای سطوح بالایی از PD-L1 بودند، در پاسخ به درمان با پمبرولیزومب تقریبا 50٪ بود.

یافته های مطالعات قبلی اثربخشی درمان PD-L1 با pembrolizumab را تایید می کنند.

همچنین تیم UCLA گزارش می دهد که کمتر از 10٪ از بیماران درمان شده با pembrolizumab عوارض جانبی شدیدی داشته اند، که به گفته آنها این آمار به مراتب کمتر از آمار مشاهده شده در درمان با روشهای شیمی درمانی مرسوم است.

دکتر گارون می افزاید:

"این نتایج پتانسیل آن را دارد که اساسا روش درمان سرطان ریه را تغییر دهد. اثربخشی pembrolizumab  در درمان بیماران مبتلا به NSCLC و نیز طول درمان تا گرفتن پاسخ کاملا هیجان انگیز است. به علاوه این اولین اعتبار مستقلی است که به وضوح نشانگر پاسخ PD-L1 به درمان در تومورهای ریه است."

بعد از سرطان پوست، سرطان ریه شایعترین سرطان در مردان و زنان در ایالات متحده است.

تخمین زده می شود که امسال در حدود 221،200 مورد جدید از سرطان ریه و حدود 158،040 مرگ ناشی از این بیماری در این کشور وجود خواهد داشت.

دکتر گارون می گوید که امیدوار است که این یافته ها FDA را در مورد تایید داروی pembrolizumab برای درمان NSCLC در بیماران مبتلا به این بیماری مجاب نماید.

ماه گذشته نیز، خبری منتشر شد که در مطالعه انجام شده توسط محققان آلمانی نشان داده شده است که چگونه نانو ذرات می توانند با تحویل داروهای شیمی درمانی در محل تومور برای درمان سرطان ریه استفاده می شوند.

Keytruda محصول کمپانی Merk است و بصورت ویال 50mg/vial  Intravenous Infusion Only تولید شده است.به نقل از : گروه خبر و مقاله داروبانکتاریخ درج : 31/01/1394تعداد بازدید : 3493