شنبه 5 بهمن 1398    |    Friday, January 24, 2020

کشف پروتئین موثر در درمان سرطان پروستات

محققان از دانشگاه میشیگان در بررسی تشکیل استخوان ، کشف عجیبی با پتانسیل دستیابی به موفقیت در مطالعه سرطان پروستات نموده اند.

بر اساس مطالعه ای که در مجله انکوژن منتشر شده است، یک پروتئین به نام Runx2 که در تولید استخوان نقش دارد، ممکن است همچنین رشد سلول های پروستات را کنترل کند. این پروتئین می تواند یک هدف بالقوه جدید برای داروهای ضد سرطان فراهم کند. دکتر  Renny Franceschi عضو ارشد تیم مطالعه کننده در دانشگاه میشیگان می گوید : " اگر این نشانگر  واقعاً در کنترل رشد سلول های پروستات نقش داشته باشد، می تواند یک هدف دارویی بالقوه جدید برای درمان سرطان پروستات را فراهم آورد.

وی می افزاید  "همچنین می تواند نشانگر بالقوه ای در تبعیض بین تومورهای با رشد سریع و تومورهای دارای رشد آهسته باشد."

سرعت رشد سرطان پروستات می تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد. در مبتلایانی که سرطان پروستات در آنها رشد آهسته دارد امکان دارد که این روند به قدری طولانی باشد که قبل از شروع متاستاز بیمار به مرگ طبیعی از دنیا برود، در حالی که اشکال تهاجمی این بیماری می تواند بسیار به سرعت گسترش یابد.

اگر چه بر اساس برآورد انجمن سرطان آمریکا (ACS) در حدود 27،540 نفر در ایالات متحده امسال از سرطان پروستات می میرند، بیش از 2.9 میلیون مرد در ایالات متحده که مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده شده است هنوز هم امروز زنده هستند.

محققان می گویند با عمل فسفوریلاسیون یعنی اضافه کردن یک گروه فسفات به  Runx2، موجب تغییر ساختار پروتئین و فعالیت ژنهای خاص در سلول های استخوان و سرطان پروستات می شوند. با این حال نتایج در سلولهای مختلف، متفاوت بوده است.

در سلولهای استخوانی، فسفوریلاسیون منجر به شکل گیری استخوان سالم می گردد. اما بطور غیر منتظره ای در سلول های سرطانی پروستات، ژن تازه فعال Runx2 موجب ترویج رشد تومور و گسترش سرطان می گردد. پس از مهار توانایی Runx2 به phosphorylated در سلول های سرطانی، محققان دریافتند که میزان رشد تومور کاهش یافت.

تیم پس از آن با پژوهشگران در ایتالیا برای بررسی نمونه های بافتی از 129 بیماران مبتلا به سرطان پروستات همکاری نموده است. در بیماران مبتلا به سرطان پروستات نرمال، پروستات خوش خیم یا پروستاتیت فیبریلاسیون Runx2 کم و یا صفر بوده است.

این یافته نشان می دهد که فسفوریلاسیون Runx2 تنها با اشکال تهاجمی تر سرطان پروستات همراه است.

پس از این کشف اولیه، تیم در حال گسترش در مشاهدات خود و تعیین رابطه علت و معلولی بین فسفوریلاسیون Runx2 و سرطان پروستات می باشد. به منظور انجام این کار، آنها مقایسه خواهند کرد که چگونه سرطان پروستات در موش های سالم و موش های فاقد پروتئین Runx2 در پروستات خود توسعه می یابد.به نقل از : گروه خبر و مقاله داروبانکتاریخ درج : 26/01/1394تعداد بازدید : 2544