يکشنبه 31 شهريور 1398    |    Sunday, September 22, 2019

پیشرو تر از نانو

دکتر رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص آینده داروسازی جهان و جایگاه ایران در این حوزه گفت: واقعیتی که همه عالمان و متخصصان رشته داروسازی  بر آن صحه می گذارند این است که نانو داروها آینده این رشته هستند. خوشبختانه در این پیشتازی علمی ایران  کشور هفتم دنیا است.

وی افزود: جای بسی خرسندی است که در بین 7 یا 8 داروی نانوی موجود در دنیا، دو داروی  Doxorubicin Liposomal و Abraxane که پکلی تاکسل که نانو ذره ای آلبومینی و حاوی دارو است در ایران تولید شده است که اولی در بازار وجود دارد و دیگری در حال دریافت مجوزهای ورود به بازار است. فعالیت هایی نیز توسط برخی همکاران ما به خصوص حوزه دارو های ضد سرطان در ایران انجام شده است.

رئیس مرکز تحقیقات نانو فناوری دانشگاه تهران و شبکه تحقیقاتی نانو فناوری وزارت بهداشت همچنین عنوان نمود: خاصیت اصلی نانو داروهای ضد سرطان عوارض جانبی کمتر و همچنین اثر بخشی بیشتر است که نسبت به داروهای معمولی در مبارزه با بیماری دارند. همچنین جذب این داروها در دستگاه گوارش نسبت به دارو های معمولی آسانتر و بیشتر است. مثلا نسل جدید دارویی که قبلاً در بازار بوده است اکنون با فناوری نانو با میزان داروی کمتر همان اثر بخشی را دارد .

دکتر دیناروند به عنوان پژوهشگر نانو مدیسین با بیان اینکه " نانو ذرات تزریقی و فرآورده های استنشاقی"  بعنوان روشی پیشروتر از نانو بشمار می روند، گفت:  ما نیز در این زمینه کارهایی انجام داده و مقاله های متعددی در سطح جهانی ارائه نموده ایم غایت این پروژه تولید داروی ضد سرطان هدفمند به این منظور که دانشمندان بتوانند با ایجاد ساز و کاری که ایجاد می کنند دارویی بسازند که بصورت هدفمند به سلولهای سرطانی حمله کند.

وی که ثبت کننده بیش از 10 اختراع داخلی و 4 پتنت بین المللی نیز می باشد اظهار کرد: به عنوان نمونه کونژوگه داروی Docetaxel با Albumin را می توان مثال زد که این سامانه دارو را در گردش خون آزاد نمی کند ولی هرگاه وارد سلول سرطانی شد داروی خود را رها می کند.

 

)داروبانک : آبراکسین یک داروی مبتنی بر نانوذرات بوده که حاوی آلبومین انسانی است. در ساختار آن از پاکلیتاکسل استفاده شده است. پاکلیتاکسل بر اساس پتنتی که در اختیار این شرکت است تولید می‌شود. در سال 2008 آبراکسین به عنوان دارویی برای درمان سرطان پستان مورد تایید قرار گرفت. البته اداره دارو و غذای آمریکا در سال 2005 این دارو را برای درمان سرطان تایید کرده بود. پس از مشخص شدن اثرات مثبت این دارو در هنگام ترکیب شدن با کربوپلاتین در درمان سرطان ریه، اداره دارو و غذای آمریکا در سال 2012 آن را برای درمان سرطان ریه نیز تایید کرد.(به نقل از : ایفدوناتاریخ درج : 26/01/1394تعداد بازدید : 2294