پنجشنبه 3 بهمن 1398    |    Thursday, January 23, 2020

سیستم ردیابی برای محصولات غذایی

به مناسبت روز جهانی بهداشت جلسه ای با عنوان ایمنی غذایی با حضور "خانم دکتر جیهان طویلا" نماینده سازمان جهانی بهداشت در کشورمان، مسئولان اداره کل روابط بین المل وزارت بهداشت و جمعی از مسئولین سازمان غذا و دارو برگزار شد.

دکتر طویلا در این نشست بر حمایت همه جانبه سازمان جهانی بهداشت از کشور ایران در زمینه ابتکارات مربوط به ایمنی غذا و ارتباط آن با بیماریهای مشترک بین انسان و دام و مقاومت ضد میکروبی و غیره تاکید کرد و گفت: لازم است مسئولین سازمان غذا و داروی ایران برنامه ملی ایمنی غذا را متناسب با اهداف استراتژی جهانی ایمنی غذا و برنامه عملیاتی مربوط تعریف و اجرا کنند.

دکتر دیناروند نیز با تاکید بر ضرورت ایجاد یک سیستم یکپارچه اطلاع رسانی به منظور نظارت بر سلامت غذا در سطح کشور تاکید کرد و گفت: سازمان غذا و دارو در صدد راه اندازی سیستم ردیابی محصولات غذایی نظیر آن چیزی که در مورد تولیدات دارویی در حال انجام است می باشد که برای تحقق این امر خواستار حمایت فنی سازمان جهانی بهداشت هستیم.

رییس سازمان غذا و دارو همچنین، بر ضرورت تشکیل کمیته فنی ایمنی غذا متشکل از همه ذینفعان داخلی و نمایندگان سازمان های بین المللی ذیربط تاکید کرد و افزود: ظرفیت سازی از طریق برگزاری کارگاههای آموزشی برای کارشناسان غذایی در زمینه های ارزیابی خطرات احتمالی ناشی از سموم قارچی ، روش های بازرسی و  نمونه برداری و بهره مندی از تجربیات موفق سایر کشور ها در زمینه ایمنی غذا از جمله موارد دیگری است که حمایت سازمان جهانی بهداشت را می طلبد.

وی در ادامه، با بیان این که معاونت علوم و تکنولوژی ریاست جمهوری از سازمان غذا و داروی کشور در دسترسی به فناوریهای جدید در زمینه راه اندازی سیستم های هشدار دهنده سریع آلایندهای غذایی حمایت نموده است، افزود: سازمان غذا و دارو برای تحقق و اجرای این سیستم در حال برنامه ریزی است و در این خصوص از تجارب موفق دیگر کشورها نیز بهره مند شده است.

دکتر دیناروند همچنین، تقویت آزمایشگاههای کنترل غذا در سراسر کشور از طریق تجهیز آنها با تکنولوژی های نوین و سازگار با سیستم های موجود، شبکه سازی آزمایشگاهها و اعتبار بخشی کلیه آزمایشگاهها از جمله آزمایشگاههای صنایع تولید غذایی را از برنامه های جاری و اهداف آتی سازمان غذا و دارو بیان کرد.

نصب چراغ راهنمایی برای محصولات غذایی :

دکتر دیناروند در ادامه گفت: آگاهی و اطلاع رسانی به مردم از طریق گذاشتن برچسب چراغ راهنمایی (سبز،زرد،قرمز) در محصولات و فراورده های غذایی جهت آگاهی ایشان از مواد متشکله سالم و بی خطر (سبز) از دیگر برنامه های این سازمان است که قوانین اجرای این برنامه تصویب و تا پایان سال 94 اجراء خواهد شد.

به گفته وی، در حال حاضر سازمان غذا و دارو قادر به انتشار اطلاعات ایمنی و سلامت مواد غذایی مثل برنج, شیر و گوشت به ازای هر استان است که این آمار گویای وضعیت خاص آن استان از نظر سلامت در مواد غذایی است.

اطلاع رسانی در زمینه سلامت مواد غذایی باعث ایجاد رقابت میان تولیدکنندگان مواد غذایی در تولید غذای سالم می شود.

بر اساس این گزارش در ادامه این نشست، دکتر جیهان طویلا نماینده سازمان جهانی بهداشت، آگاه سازی و اطلاع رسانی مردم در زمینه سلامت مواد غذایی را موجب رقابت تولید کنندگان صنایع غذایی در تولید غذاهای سالمتر با هدف جذب مشتریان و کسب شهرت بیشتر بیان کرد.

وی همچنین، با اشاره به این که در برخی از کشور های موفق مسئولیت امر ایمنی غذا بر عهده سایر ارگان ها مثل شهرداری است و یا حداقل آزمایشگاههای کنترل غذا زیر نظر شهرداری ها فعالیت می کنند، افزود: البته در برخی از آن ها نیز هر یک از استان ها سیستم ویژه ایمنی غذای خود را داشته و دارای سیستم های آزمایشگاهی پیشرفته هستند.به نقل از : Ifdonaتاریخ درج : 23/01/1394تعداد بازدید : 2464