پنجشنبه 3 بهمن 1398    |    Thursday, January 23, 2020

آدلیکسین، امیدی تازه در درمان دیابت نوعII

آدلیکسین یک پپتید-1 آگونیست گیرنده شبه گلوکاگون (GLP-1 RA) است.

GLP-1 یک هورمون پپتیدی است که درعرض چند دقیقه پس از خوردن یک وعده خوراکی منتشر می شود. این نشان دهنده ترشح گلوکاگون از سلولهای آلفا پانکراس و تحریک ترشح انسولین وابسته به گلوکز توسط سلولهای بتا در پانکراس است.

آدلیکسین ترشح انسولین وابسته به گلوکز را افزایش داده و ترشح گلوکاگون را کاهش داده و تخلیه معده را کند می کند.

آدلیکسین (Adlyxin) بطور خاص به عنوان کمکی به رژیم غذایی و ورزش برای درمان بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع دوم مورد تایید قرار گرفته است.

داروی آدلیکسین بصورت قلم آماده به تزریق بصورت تک دوز 20mcg و تزریق زیرجلدی عرضه شده است.

در ابتدا بیماران می بایست دارو را روزانه یکبار و به مدت 14 روز با دوز 10mcg دریافت نماید و از روز پانزدهم دوز 20mcg مورد استفاده قرار می گیرد.

نتایج بالینی و تاییدیه FDA

سازمان FDA، داروی Adlyxin را در برنامه بالینی GetGoal، که شامل 13 آزمایش بالینی بر روی بیش از 5000 تن از بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع دوم در سراسر جهان بود مورد بررسی قرار داد. تمام مطالعات از برنامه GetGoal با موفقیت منتج به نقطه پایان اولیه اثربخشی کاهش HbA1c بود. این برنامه GetGoal اثربخشی و ایمنی داروی lixisenatide 20mcg بصورت یک بار در روز را در سراسر طیف بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، از جمله بیماران مبتلا به عوامل ضد دیابتی، کسانی که درمان آنها با مصرف داروهای خوراکی با شکست مواجه شده بود و نیز به عنوان مکمل درمان انسولین پایه را مورد ارزیابی قرار داد. این ارزیابی، با رسیدن به نقطه پایانی کاهش هموگلوبین A1C به طور مداوم اعم از 0.7٪ به 1.0٪، نقطه پایانی اثر اصلی در تمام مطالعات نتایج قابل قبولی را در بر داشت.

در مقایسه با داروی Exenatide 10mcg بصورت دو بار در روز، lixisenatide 20mcg بصورت یک بار در روز غیر تحتانی برای کاهش هموگلوبین A1C، به دست آمده با بیماران کمتر از سه برابر با حوادث هیپوگلیسمی علائم و تحمل دستگاه گوارش بهتر بود. سه کارآزمایی تصادفی درمان با lixisenatide اضافه شده به انسولین پایه نشانگر بهبود قابل توجه در کنترل قند خون بیش از دارونما، به اصطلاح کاهش قند بعد از غذا و تحمل خوب است.

داروی Adlyxin تولید شده در کمپانی Sanofi Aventis می باشد.

عوارض جانبی همراه با استفاده از Adlyxin ممکن است شامل این موارد باشد :

"حالت تهوع، استفراغ، سردرد، اسهال، سرگیجه، هیپوگلیسمی"

اطلاعات تکمیلی را در اینجا ببینید.تاریخ درج : 16/11/1395تعداد بازدید : 1586