پنجشنبه 3 بهمن 1398    |    Thursday, January 23, 2020

Zomacton هورمون رشد جدید

سازمان غذا و داروی ایالات متحده اخیراً هورمون رشد نوترکیب کمپانی Ferring را در دو شکل ویال و سرنگ آماده تایید نموده است.

این محصول که بصورت Needle-Free با عنوان Zoma-Jet به بازار عرضه می شود قبلاً با نام ®Tjet عرضه می شده و از سال 1988 به 47 کشور دنیا نیز صادر می شده است.

در ایالات متحده، Zomacton برای درمان کودکانی که اختلال رشد ناشی از ترشح ناکافی هورمون رشد درون زا نرمال دارند بکار می رود. کمبود هورمون رشد (GHD) در کودکان می تواند به کوتاهی قد و تاخیر در بلوغ منجر شود. یک بررسی در میان 4،000 تا 10،000 کودک مبتلا به GHD، نشان داده است که با تشخیص زود هنگام و درمان مناسب، بسیاری از این کودکان می توانند قد نرمال برسند.

از آنجا که هورمون رشد نرخ رشد را افزایش می دهد، بیماران با سابقه اسکولیوز (Scoliosis) که با هورمون رشد درمان می یابند بایستی برای پیشرفت اسکولیوز تحت نظارت قرار گیرند.

هورمون رشد ممکن است کلیرانس داروهای متابولیزه شده توسط سیستم آنزیم CP450 را تغییر دهید و بهتر است نظارت دقیق در این مورد صورت گیرد.

عوارض جانبی :

عوارض جانبی زیر در طول استفاده مناسب از هورمون رشد مشاهده شده است :

سردرد (کودکان و بزرگسالان)، ژنیکوماستی (کودکان)، و پانکراتیت (کودکان و بزرگسالان).

در مطالعات مربوط به کمبود هورمون رشد در کودکان ، واکنش های تزریق موضعی (به عنوان مثال، درد، کبودی) در هشت نفر از 164 بیمار تحت درمان رخ داده است. همچنین دیابت شیرین تیپ 2 و سرطان خون گزارش شده است.

 

دکتر هارون گراف مدیرکل شرکت داروسازی Ferring می گوید : " فرینگ دارای سابقه طولانی فعالیت در سطح جهانی، در حال توسعه و تجاری سازی محصولات تخصصی بیماری های پیچیده و شرایطی است که به نیازهای بیماران پرداخته نشده است.

به گفته وی : " اهمیت وجود داروهایی نظیر زوماکتون و زوما-جت ™ به عنوان نمونه ای از فعالیت های فرینگ در آن است که متخصصان غدد و اطفال را به گسترش گزینه های درمانی برای بیمارانی که نیاز به درمان با هورمون رشد انسانی دارند توانمند می کند."

زمان ورود به بازار :

انتظار می رود Zomacton در سه ماهه دوم سال 2015 میلادی در هر دو دوز 5 و 10 میلی گرمی با دوز 10 میلی گرم در هر سرنگ آماده (Pre-filled) در ایالات متحده در دسترس باشد.

زمینه های فعالیت داروسازی فرینگ :

شرکت داروسازی فرینگ به عنوان یک شرکت خصوصی بین المللی تاکنون در زمینه های تخصصی کودکان، غدد، گوارش ، ناباروری، زنان و زایمان، ارتوپدی و ارولوژی اقدام به تولید داروهای تخصصی نموده است. ((www.FerringUSA.com

Zomacton ™ و ZOMA-Jet™ بوسیله Ferring BV  با نامهای تجاری ®TEV-TROPIN و ® Tjet در ایالات متحده آمریکا ثبت شده است.تاریخ درج : 28/01/1394تعداد بازدید : 3463