يکشنبه 31 شهريور 1398    |    Sunday, September 22, 2019

تایید Lucentis در رتینوپاتی دیابتی (DR)

داروی ranibizumab با برند Lucentis تاکنون موفق به تایید FDA برای درمان بیماران مبتلا به نوع مرطوب دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (wAMD)، ادم ماکولا به دنبال انسداد ورید شبکیه  (RVO)، و ادم ماکولای دیابتی (DME) شده بود.

اخیراً FDA این دارو (Lucentis) را برای درمان رتینوپاتی دیابتی (DR) در بیماران مبتلا به ادم ماکولای دیابتی (DME) تایید نموده است.

رتینوپاتی دیابتی (DR) شایع ترین بیماری چشم در بیماران مبتلا به دیابت است و یکی از علل اصلی کوری در بزرگسالان در جهان است. این عارضه می تواند در هر دو نوع دیابت 1 و 2 اتفاق بیافتد و معمولاً شامل گروه سنی 20 تا 74 سال است.

در سال 2008 آمار بدست آمده در آمریکا نشان داد که حدود 33 درصد از بزرگسالان مبتلا به دیابت با سن 40 سال یا مسن تر مبتلا به نوعی از DR بوده اند. در برخی موارد از DR با DME، عروق خونی جدید غیر طبیعی در سطح شبکیه رشد می کنند. شکسته شدن این رگ های خونی می تواند موجب از دست دادن بینایی شدید و یا کوری شود.

 

FDA قبلا Lucentis را برای درمان DME و ادم ماکولا ثانویه به انسداد ورید شبکیه، که هر دو باعث نشت ماده سیال به داخل ماکولا و در نتیجه تاری دید می شوند تایید کرده بود.

داروی Lucentis همچنین برای درمان نوع تر (Wet) دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) نیز تایید شده بود.

دژنراسیون ماکولا (Macular degeneration) (AMD or ARMD)، یا همان تباهی لکه زرد، شایعترین علت کوری در افراد مسن است. در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید واضح و مستقیم است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی ضروری است.

دژنراسیون ماکولا شامل دو نوع خشک (Dry) و تَر (Wet) است . نوع خشک آن شایعتر بوده و حدود ۹۰٪ بیماران به این نوع مبتلا می‌شوند. نوع تَر این بیماری معمولاً با کاهش دید شدیدتر و جدی تری همراه است.

دژنراسیون ماکولا در افراد بالای ۶۵ سال شایعتر بوده و زنان بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. اغلب این بیماری با افزایش سن بوجود می‌آید. البته این بیماری می‌تواند عارضه بعضی داروها نیز باشد. همچنین به نظر می‌رسد وراثت نیز در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد.

شکل و دوز دارو :

دارو از طریق تزریق به چشم وارد بدن می شود و فرم تزریق داخل چشمی این دارو بصورت 0.5mg/0.05ml , 0.3mg/0.05ml در دسترس است.

نحوه مصرف :

Lucentis  توسط متخصص چشم و به صورت تزریق داخل چشم یک بار در ماه تجویز می شود. ابتدا و در طول مدت درمان بایستی قند خون، فشار خون و کلسترول بیمار کنترل شود.

ایمنی و اثربخشی دارو :

ایمنی و اثر بخشی این دارو در درمان DR با DME در دو مطالعه بالینی شامل 759 نفر شرکت کننده که به مدت سه سال تحت درمان قرار گرفتند، تایید شد. در این دو مطالعه، شرکت کنندگان تحت درمان با Lucentis بهبود قابل توجهی در شدت DR خود در دو سال نخست نسبت به بیماران مشابهی که از این دارو استفاده نمی کردند داشته اند.

 

عوارض جانبی Lucentis :

عوارض جانبی جدی :

عوارض جانبی جدی شامل عفونت در کره چشم (اندوفتالمیت) و بخش شبکیه، التهاب داخل چشم و به ندرت مشکلات مربوط به روش تزریق، مانند آب مروارید بوده است.

در کارآزمایی های اولیه، مشکلات مربوط به لخته شدن خون، از جمله حملات قلبی یا سکته منجر به مرگ گزارش شده است.

عوارض شایع :

شایع ترین عوارض جانبی Lucentis شامل خونریزی ملتحمه (بافتی که خطوط داخل پلک و قسمت سفید چشم را پوشش می دهد.)، درد چشم، قرمزی چشم ، احساس مشاهده لکه های کوچک در دیدن اجسام و افزایش فشار داخل چشم می باشد.

دیگر عوارض جانبی شایع شامل عفونت بینی و گلو ، سردرد، عفونت دستگاه تنفسی و حالت تهوع است.

 

موارد احتیاط و منع مصرف :

از موارد منع مصرف این دارو بایستی به عفونت در اطراف چشم و یا حساسیت به دارو یا هر یک از مواد تشکیل دهنده آن اشاره نمود.

بیمارانی که پس از تزریق این دارو دچار قرمزی چشم، حساسیت به نور، درد در کره چشم و یا احساس تغییر در بینایی شوند، بایستی فوراً پزشک معالج خود را مطلع نمایند.

لوسنتیس (Lucentis) توسط شرکت نوارتیس تولید و به بازار عرضه شده است.تاریخ درج : 21/11/1393تعداد بازدید : 2413