پنجشنبه 3 بهمن 1398    |    Thursday, January 23, 2020

Keytruda تایید شد.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) از تایید داروی جدید برای درمان «ملانوم» پیشرفته خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، کی‌ترودا(keytruda) برای درمان بیماران مبتلا به نوع پیشرفته و کشنده سرطان پوست موسوم به ملانوم که بدن آنها به دیگر داروهای موجود واکنش مثبت نشان نمی‌دهد مورد تایید قرار گرفته است. این داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا، مسیرهای سلولی با نام PD-1 را که مانع از فعالیت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سلول‌های سرطانی ملانوم می‌شوند، مسدود می‌کند.

«وندی سلیگ» از مرکز تحقیقاتی ملانوم گفت: این جدیدترین نمونه از پیشرفت‌های به دست آمده در درمان ملانوم است. داروی کی‌ترودا از این قابلیت برخوردار است تا جان بیمارانی را که در مراحل پیشرفته ملانوم هستند و نسبت به زنده ماندن امید زیادی ندارند نجات دهد.

طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا، تایید این دارو براساس آزمایش کلینیکی روی 173 بیمار مبتلا به ملانوم پیشرفته صورت گرفته است. همچنین تاثیر این دارو حداقل در فاصله یک تا هشت ماه ادامه پیدا کرده و در بیشتر بیماران تاثیر آن فراتر از این زمان بوده است.

همچنین عوارض جانبی داروی کی‌ترودا شامل خستگی، سرفه، حالت تهوع، خارج و حساسیت پوست، کاهش اشتها، یبوست و درد مفاصل می‌شود.

دکتر «ریچارد پازدور»، مدیر دفتر محصولات هماتولوژی و آنکولوژی در مرکز تحقیق و ارزیابی داروی سازمان غذا و داروی آمریکا گفت: کی‌ترودا، ششمین داروی جدید تایید شده برای این بیماری از سال 2011 و نتیجه پیشرفت‌های امیدوارکننده در تحقیقات ملانوم است.

به گزارش هلث‌دی‌نیوز، ملانوم پنج درصد از تمامی موارد جدید ابتلا به سرطان در آمریکا را شامل می‌شود.تاریخ درج : 21/06/1393تعداد بازدید : 3147