يکشنبه 31 شهريور 1398    |    Sunday, September 22, 2019

مصاحبه شونده : آقاي دکتر رامين ابريشمي - دبير انجمن داروسازان باليني کشور
جايگاه داروساز باليني در نظام سلامت

معرفي :

آقاي دکتر ابريشمي جزو اولين فارغ التحصيلان داروسازي باليني و دبير انجمن داروسازان باليني کشور هستند که فعاليت هاي موثري در زمينه اطلاعات دارويي داروخانه 13 آبان و چند بيمارستان در تهران داشته و جزو مسئولين برگزاري دوره هاي بازآموزي و امتيازدهي مقالات داروسازي باليني هستند. از ديگر فعاليت هاي ايشان مي توان به مديريت محتواي چند کتاب در زمينه معرفي منابع معتبر اطلاعات داروها اشاره نمود.

مناسبت روز داروساز فرصتي شد تا مصاحبه کوتاهي با ايشان داشته باشيم . 

سوال اول :  با توجه به نقش داروساز به عنوان کامل کننده زنجيره درمان و تنوع گرايشهاي اين رشته در شاخه هاي فرمولاسيون ، توليد ، کنترل و ... ، جايگاه اين حرفه را در نظام سلامت چطور ارزيابي مي کنيد ؟

در نظام هاي پيشرفته سلامت ، داروسازان از جايگاه ويژه اي برخوردار هستند ، به طوري که بر اساس مطالعات انجام شده ، در برخي از کشورها داروسازان به عنوان مورد اعتمادترين گروه جامعه پزشکي شناخته مي شوند.

متاسفانه در کشور ما به دلايل متعدد داروسازان به جايگاه واقعي خود دست نيافته اند.

گرچه در صنعت داروسازي که گروه اقليت داروسازان در آن فعال هستند در جايگاه مناسبي در منطقه قرار گرفته يم و کشور ما بحمداله در بخش توليد دارو جزو کشورهاي موفق دنيا محسوب مي گردد ، ليکن در زمينه هاي باليني ( شامل داروخانه و بيمارستان ) و همچنين در بخش داروسازي بيمارستاني بسيار ضعيف عمل شده است. دلايل زيادي موجب اين ضعف هستند که از مهمترين آنها مي توان به مشکلات اقتصادي داروخانه ها اشاره کرد که متاسفانه داروسازان را به مسائل مادي و مديريتي مشغول نموده و از رسيدگي به وظايف حرفه اي شان باز داشته است.

با اين وجود با پديد آمدن و گسترش رشته داروسازي باليني ، چه در زمينه وظايف باليني داروسازان عمومي و چه در سرويس هاي تخصصي داروسازي باليني پيشرفت هاي عمده اي داشته ايم و اميد مي رود که تا دهه آينده وضعيت خدمات باليني داروسازان نيز به جايگاه واقعي خود برسد.

سوال دوم  :  به عنوان دبير انجمن داروسازان باليني ، نظرتان در مورد خالي بودن جاي داروسازان باليني در چارت مراکز درماني کشور چيست ؟ 

 مطابق استانداردهاي روز دنيا ، تجويز دارو براي بيماران بستري در مراکز درماني بايستي تحت نظارت و کنترل داروسازان متخصص باليني صورت گرفته تا تجويز دارو از لحاظ تداخلات دارويي ، نيمه عمر دارو در بدن بيمار ، توالي تجويز يک دارو و بررسي حساسيت هاي ناشي از استفاده داروها و همچنين ثبت و گزارش عوارض ناشي از تجويز داروها بدرستي صورت پذيرد و حتي رژيم هاي غذايي اين بيماران از نظر تداخل با داروهاي مصرفي و تغذيه مناسب بيمار تحت نظارت کامل قرار گيرد.

امروزه نياز مراکز درماني به خدمات تخصصي داروسازي باليني توسط همکاران پزشک هرچه بيشتر حس شده و داروسازان باليني در مراکزي که فعاليت دارند خدمات ارزنده اي ارائه مي نمايند، اين در حاليست که در خصوص پوشش بيمه اي خدمات داروسازي باليني اقدامي صورت نگرفته است. و اگرچه با پيگيري هاي انجمن داروسازي باليني ايران ، در حال حاضر حضور داروساز باليني در بيمارستان جزو مواردي است که در اعتباربخشي بيمارستان ها امتياز آور تلقي مي شود ، ليکن هنوز در خصوص تعريف جايگاه اين تخصص در چارت سازماني مراکز درماني به وضعيت ايده آل نرسيده ايم. لازم به ذکر است که فعاليت هايي از سوي اين انجمن در زمينه تحت پوشش بيمه قرار گرفتن خدمات داروسازي باليني انجام شده است که در حال پيگيري است و انشاءاله در آينده ي نزديک شاهد به بار نشستن اين فعاليت ها خواهيم بود. 

با آرزوي توفيق روز افزون براي ايشان و همکاران شريف داروساز باليني .تاریخ درج : 16/11/1391تعداد بازدید : 4701