چهارشنبه 9 بهمن 1398    |    Wednesday, January 29, 2020
توجه :

تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و سایت داروبانک هيچ گونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
نام دارو
لوپيناوير/ريتوناوير (Lopinavir/ Ritonavir)
نام های تجاری
kaletra
کاربرد دارو
درمان عفونت HIV در همراهي با ديگر داروهاي ضد رترو ويروسي
مصرف در حاملگی
C
مصرف در شیردهی
از مصرف دارو خودداري شود .
مكانيزم اثر دارو
مهار کننده پروتئاز HIV است که از خوشه اي شدن پروتئين Gag-pol جلوگيري کرده و در نتيجه سبب توليد اجزاي ويروسي نا بالغ و غيرعفوني مي شود . همچنين ريتوناوير متابوليسم لوپيناوير را مهار کرده و سبب افزايش غلظت پلاسمايي آن مي شود.
جذب دارو از دستگاه گوارش خوب بوده و در همراهي با غذاي چرب افزايش مي يابد. بدنبال مصرف دوز درماني دارو، 10.4% از آن در ادرار و حدود 82.6% از آن در مدفوع دفع مي شود که کمتر از 3% آن بصورت تغيير نيافته است.نيمه عمر آن حدود 5-6 ساعت است.
موارد منع مصرف
افرادي که دچار حساسيت به آن هستند .
نحوه مصرف
بزرگسالان و کودکان بالاي 12 سال : 400mg لوپيناوير و 100 ميلي گرم ريتوناوير خوراکي دوبار در روز به همراه غذا کودکان 6 ماه تا 12 ساله با وزن بين 15 تا 40 کيلوگرم 10mg/kg لوپيناوير خوراکي دو بار در روز
شرايط نگهداري
در دماي 8-2 درجه سانتيگراد دور از گرماي شديد و توجه به انقضاي دارو
تداخل مصرف با ساير داروها
آميودارون، ليدوکائين ، کينيدين، آمپرناوير ، اينديناوير، ساکيناوير ، فيکالنيدوپروپافنون ، پيموزايد ، متادون ، آتوواکون ، کاربامازپين ، دگزامتازون ، فنوباربيتال، فني توئين ، سيکلوسپورين ، راپامايسين ، تاکروليموس ، کلاريترومايسين ( در بيماران دچار نارسايي کليوي ) ، لوپيناوير ، ديدانوزين، ترکيبات حاوي ارگوت، دي سولفيرام، افاويرنز ، نويراپين، نيفديپين، فلوديپين، نيکارديپين، ايتراکونازول، کتوکونازول، ميدازولام ، تريازولام ، ضد بارداري هاي هورموني، ريفابوتين، ريفامپين ، سيلدنافيل، وارفارين .
عوارض جانبي
اسهال- تهوع ، هيپر کلسترومي ، پانکراتيت ،لکوپني ،نوتروپني ، ترمبوسيتوپني ، اسيدوز لاکتيک و ترومبوز وريد هاي عمقي .
نكات پرستاري هنگام تجويز
1- درمان با اين دارو مي تواند سبب افزايش شديد کلسترول و تري گليسيريد شود و توصيه مي شود از آغاز درمان و در طول درمان به صورت دوره اي سطح چربي هاي خون اندازه گيري شود .
2- در بيماران هموفيلي تحت درمان با اين دارو مواردي از افزايش تمايل به خونريزي به صورت هماتوم هاي پوستي ناگهاني و همارتروز در زمينه هموفيلي A و B گزارش شده است .
3- تجويز براي سالمندان با احتياط انجام شود.
4- بيمار بايد از نظر بروز علائم پانکراتيت نظير تهوع، استفراغ، دل درد ، افزايش سطح آميلاز و ليپاز مورد مراقبت قرار گيرد.
سایر موارد
تک نسخه ای : نیست

منشاء دارو : شیمیایی