يکشنبه 6 بهمن 1398    |    Sunday, January 26, 2020
توجه :

تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و سایت داروبانک هيچ گونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
نام دارو
گلاتيرامر استات (Glatiramer acetate)
نام های تجاری
Copolymer , Copaxone , Cop-1 , Copaxone , Osvimer
اشکال دارویی
    20mg, 40mg : ويال
    40mg/ml : سرنگ آماده
فرمول شیمیایی
C25H45N5O13 = 623.65 g/mol
مصرف در حاملگی
B
مصرف در شیردهی
ترشح يا عدم ترشح دارو در شير مادر تاکنون مشخص نشده است، احتياط هاي لازم انجام گيرد.
مكانيزم اثر دارو
گلاتيرامر استات ترکيبي از پلي پپتيدهاي صناعي (متشکل از چهار اسيد آمينه) مي باشد که شبيه به پروتئين پايه ميلين است. تحقيقات نشان داده اند که اين دارو در کاهش شدت و بروز انسفالوميليت اتوايميون تجربي (مدل حيواني MS) مؤثر است.
موارد منع مصرف
حساسيت به گلاتيرامر استات ، حساسيت به مانيتول
موارد احتياط :
- درد قفسه سينه: گاهي ممکن است بلافاصله پس از تزريق ايجاد شود که معمولاً گذرا است، پس از چند دقيقه برطرف مي شود و اغلب با علائم ديگر همراه نيست.
- ليپوتروفي: ممکن است در ناحيه تزريق ايجاد شود و برطرف هم نشود، به بيمار تأکيد شود که دستور صحيح تزريق را رعايت کند و هر روز محل تزريق را تغيير دهد.
- پاسخ هاي ايمني: اگرچه ارزيابي جامع و اصولي در مورد اثرات گلاتيرامر بر عملکرد سيستم ايمني وجود ندارد، ولي اين احتمال مي رود که سيستم دفاعي بدن را تحت تأثير قرار دهد.
- واکنش هاي سيستميک: در تعدادي از بيماران ممکن است بلافاصله پس از تزريق ايجاد شود، علائمي همچون: اضطراب، درد قفسه سينه، ديس فاژي، فلاشينگ، تپش قلب و خارش ممکن است دقايقي پس از تزريق ايجاد شود که معمولاً گذرا هستند و خود به خود رفع مي شوند. در مجموع اين علائم ممکن است چندين ماه پس از شروع تزريق گلاتيرامر بروز کنند.
- در بيماران با مشکلات قلبي و نقص عملکرد کليوي با احتياط مصرف شود.
نحوه مصرف
دوز معمول بزرگسالان: 20 ميلي گرم در روز به صورت زير جلدي
دوز معمول اطفال: اثربخشي و بي خطر بودن آن در بيماران زير 18 سال تأييد نشده است.
اين دارو فقط براي تجويز زير جلدي بوده و به صورت داخل وريدي قابل مصرف نمي باشد.
شرايط نگهداري
- در دماي 2 تا 8 درجه سانتي گراد و دور از نور و دور از دسترس اطفال نگهداري شود.
تداخل مصرف با ساير داروها
- Leflunomide: داروهاي با خاصيت مهارکنندگي سيستم ايمني مي توانند موجب ازدياد اثرات سمي و يا عوارض ناخواسته leflunomide شوند. به خصوص، ريسک عوارض خوني مانند پان سيتوپني، آگرانولوسيتوز و يا ترومبوسيتوپني ممکن است افزايش يابد. در نظر گرفته شود که دوز سرشار leflunomide در بيماراني که تحت درمان با مهارکننده هاي سيستم ايمني هستند استفاده نشود. بيماراني که leflunomide و داروهاي مهارکننده سيستم ايمني را دريافت مي کنند بايد از لحاظ سرکوب مغز استخوان حداقل هر ماه پايش شوند.
- Natalizumab: مهارکننده هاي سيستم ايمني ممکن است موجب ازدياد اثرات سمي و يا عوارض ناخواسته اين دارو شوند، به خصوص احتمال افزايش ريسک ابتلا به عفونت هاي همزمان وجود دارد. (از مصرف همزمان گلاتيرامر استات با اين دارو اجتناب شود.)
- Pimecrolimus: ممکن است اثرات سمي و يا ناخواسته مهارکننده هاي سيستم ايمني افزايش يابد. (از مصرف همزمان گلاتيرامر استات با اين دارو اجتناب شود.)
- Trastuzumab: ممکن است نوتروپني ناشي از مهارکننده هاي سيستم ايمني را افزايش دهد. (پايش صورت گيرد.)
- Tacrolimus (موضعي): ممکن است اثرات سمي و يا ناخواسته
عوارض جانبي
عوارض شايع شامل اضطراب، درد مفاصل، درد قفسه سينه، مشکلات تنفسي، هايپرتونيا، ادم، فلاشينگ، تپش قلب و واکنش هاي محل تزريق (شامل: خونريزي، ايجاد سفتي و برآمدگي در محل تزريق، التهاب، درد، خارش، قرمزي، کهير)، تورم غدد لنفاوي، درد گردن، وازوديلاسيون، تهوع و راش مي باشد.
نكات پرستاري هنگام تجويز
- بيمار از لحاظ بروز واکنش هاي افزايش حساسيت زير نظر گرفته شود.
سایر موارد
تک نسخه ای : نیست

منشاء دارو : شیمیایی