يکشنبه 4 فرودين 1398    |    Sunday, March 24, 2019
توجه :

تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و سایت داروبانک هيچ گونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
نام دارو
دفلازاکورت (Deflazacort)
نام های تجاری
Calcort
اشکال دارویی
    6mg, 12mg, 24mg, 30mg : قرص
فرمول شیمیایی
C25H31NO6 = 441.517 g/mol
دسته بندی
دسته بندی دارویی : کورتيکو استروئيد
کاربرد دارو
واکنش های آلرﮊی شدید مانند آنافیلاکسی
آسم
آرتریت روماتوئید، آرتریت مزمن جوانان، پلی میاﻟﮊی روماتوئید
بیماری های التهابی روده مانند کرون و کولیت اولسراتیو
بیماری های التهابی کلیه مانند سندروم نفروتیک وبیماری اولیه یا ثانویه بافت اینتراستیشیل کلیه
سرطان مغز استخوان و مولتیپل میلوما
بیماری های التهابی چشم مانند یوویتیس(التهاب تمام یا قسمتی از عنبیه، مشیمیه و جسم ﻣﮊ گانی، نوریت چشمی
بیماری های التهابی پوست مانند پمفیگوس ولگاریس، پیودرما گانگرانوزوم، بولوس پمفیگوس
التهاب دیواره های شریانچه ها مانند پلی آرتریت ندوزا
Mixed connective tissue disease11- سارکوئیدوز
لوسمی لنفاتیک و حاد
سرطان غدد لنفاوی(لنفوما)
آنمی به علت حمله سیستم ایمنی به گلبول های قرمز خون (آنمی همولیتیک اتوایمیون)
پورپورای ایدیوپاتیک ترومبوسیتوپنیا
کمک به جلوگیری از حمله سیستم ایمنی به بافت پیوندی مانند قلب و کبد و کلیه
بیماری های التهابی اریتروماتوز سیستمیک.
مصرف در حاملگی
C
مصرف در شیردهی
در طول دوران بارداری با دقت مصرف شود و فقط در صورتی که فواید آن برای مادر از خطرات احتمالی برای رشد جنین بیشتر باشد مصرف شود. در مصرف طولانی مدت و یا مکرر خطر کند شدن رشد جنین را در پی دارد. همچنین باعث می شود که پس از تولد بدن کودک مقدار کمتری هورمون استروئیدی تولید کند. اگر چه این مشکل به خودی خود برطرف می شود اما ممکن است به ندرت مشکلاتی را ایجاد کند.در صورت مشکوک شدن به بارداری دارو را یکدفعه قطع نکنید و فورا به پزشک خود اطلاع دهید.این دارو در شیر ترشح می شود. تنها در صورتی که مزایای آن برای مادر بیشتر از خطرات احتمالی برای کودک بود مصرف شود. دوزهای تا 50 میلی گرم روزانه اثرات مشخصی را در کودک ندارند. اما مصرف دوزهای بالاتر برای طولانی مدت ممکن است روی غدد آدرنال کودک اثر گذاشته و باعث شود که در کودک هورمون های استروئیدی کمتری تولید شود.
مكانيزم اثر دارو
دفلازاکورت تعداد گلبول های سفید در حال گردش در خون را کاهش می دهد. این اثر باعث کاهش مواد شیمیایی می شود و علاوه بر آن می تواند از پس زدن عضو پیوندی جلوگیری کند.
تداخل مصرف با ساير داروها
1- دفلازاکورت باعث احتباس مایعات و نمک می شود و ممکن است با اثرات داروهای ضد فشار خون و دیورتیک ها مانند فوروزماید مقابله کند.
2- در صورت مصرف دفلازاکورت با هر کدام از داروهای زیر ممکن است باعث کاهش پتاسیم خون شود.
استازولامید، آمفوتریسین، آگونیست های بتا مانند سالبوتامول، سالمترول و تربوتالین، کاربنوکسالون، دیورتیک های دفع کننده پتاسیم (مانند فوروزماید و بندروفلومیتازید)، تئوفیلین
3- دفلازاکورت ممکن است قند خون را افزایش دهد و با اثرات کاهش قند خون داروهای ضد دیابت مقابله کند که در این افراد ممکن است افزایش دوز در انسولین و یا قرص های ضد دیابت نیاز باشد.
4- این دارو ممکن است اثرات ضد انعقادی داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین را افزایش دهد.
5- در مصرف همزمان این دارو با داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ممکن است عوارض جانبی روی روده ها مانند زخم های معدی و خون ریزی افزایش یابد.
6- دفلازاکورت ممکن است سطوح خونی سالیسیلات ها مانند آسپرین را کاهش دهد. هنگام قطع مصرف دفلازاکورت ممکن است منجر به افزایش زیاد سطح سالیسیلات ها شود مگر این که دوز تعدیل شود.
7- آنتاسیدها باعث
عوارض جانبي
افزایش قند خون ، افزایش اشتها و وزن ، افزایش حساسیت به عفونت و کاهش شدت عفونت ها ، اثر روی روده ها مانند باد کردن شکم و تهوع، زخم های روده و معده، التهاب در پانکراس ، زخم یا عفونت برفکی در گلو ، ضعف یا تحلیل ماهیچه ای ، استئوپرز و افزایش خطر شکنندگی استخوان ها ، اثر بر روی پوست مانند نازک شدن پوست، کوفتگی، آسیب زدن به بهبودی بافت آسیب دیده، آکنه، افزایش تعریق، تغییر در پیگمانتاسیون، افزایش رشد مو(هیرسوتیسم) ، واکنش های روانی مانند تغییرات در خلق شامل تحریک پذیری، افسردگی و افکار خودکشی ، واکنش های سایکوتیک مانند مانیا و توهم و هذیان، اضطراب، کاهش حافظه، اختلالات خواب، آشفتگی و اغتشاش شعور، سندرم کوشینگ که به شکل صورت ماه مانند مشخص می شود، اختلالات منس، احتباس آب و سدیم، افزایش فشار خون، کاهش پتاسیم خون، کاهش در تولید استروئیدهای طبیعی به وسیله آدرنال، اثر بر روی چشم مانند کاتاراکت و گلوکوم، کاهش رشد کودکان و نوجوانان، سکسکه، رومبوآمبولیسم
نكات پرستاري هنگام تجويز
1- قرص ها باید صبح مصرف شوند تا تولید طبیعی کورتیکواستروئیدها را در بدن تقلید نماید.
2- برای کاهش عوارض گوارشی ، قرص ها بعد از غذا مصرف شوند.
3- داروهایی را که برای درمان سوء هاضمه به کار میرود همزمان با این دارو مصرف نکنید.
4- مصرف آنتاسیدها برای سوء هاضمه یا سوزش سر دل باید با فاصله زمانی 2 ساعته از مصرف این دارو باشد.
5- در صورت مصرف بیش از سه هفته مصرف آن نباید ناگهانی قطع شود. زیرا مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئیدها باعث ساپرس شدن تولید طبیعی کورتیکواستروئیدها بوسیله غدد آدرنال می شود. قطع مصرف باید تدریجی باشد تا غدد آدرنال بتوانند دوباره تولید مقادیر کافی از استروئیدهای طبیعی را آغاز نمایند.
6- افرادی که درمان های ضد انعقادی همراه با این دارو مصرف می کنند باید زمان انعقاد خون(INR )را (به خصوص پس از شروع یا قطع درمان و یا هر گونه تغییر دوز در دفلازاکورت )به طور مرتب مانیتور کنند.
سایر موارد
تک نسخه ای : هست

منشاء دارو : شیمیایی