شنبه 5 بهمن 1398    |    Friday, January 24, 2020

رفاه حال بیماران یا نجات برندهای دارویی داخلی

چند سال پیش اعلام شد که حدود 98% از داروهای مورد نیاز در کشور در داخل تولید می شود. یعنی حداقل توسط یک شرکت داخلی در حال تولید است.

نگاهی اجمالی به آمار توزیع دارو در کشور در مورد داروهای ژنریک نشان می دهد که میزان فروش داروهای تولید داخل در کشور حدود  "دو هزار و چهارصد و سی و هفت میلیارد تومان" و میزان فروش داروهای وارداتی حدود "یکهزار و هفتصد و سی و دو میلیارد تومان" است. ( آمارنامه - مرداد93)

یعنی سهم داروهای تولید داخل 58.5 درصد و سهم داروهای وارداتی حدود 41.5 درصد از کل توزیع دارو توسط شرکتهای دارویی است.

البته در ذکر این آمار می بایست قیمت بالای داروهای وارداتی نسبت به داروهای تولید داخل و لزوم استفاده از داروهای برندهای معتبر و تراز اول جهانی برای بیماری هایی نظیر بیماری های صعب العلاج و ... را نیز در نظر داشت.

با این حال به نظر می رسد این آمار خبر خوشایندی برای صنعت داروسازی کشور نباشد.

چندی پیش وزارت محترم بهداشت در راستای کاهش بار مالی وارده بر بیماران علی الخصوص بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاج و نیز درمان های پر هزینه مانند نازایی و ...، اقدام به بیمه نمودن بیش از 750 قلم از برندهای وارداتی داروهای اساسی نمود. این طرح کمابیش با همکاری سازمان های بیمه گر در چند مرحله پیش رفت و مراحل بعدی آن نیز در جریان است.

ولی چندی است که بطور غیرمنتظره ای شاهد خارج شدن برندهای بیمه شده از تعهد بیمه های طرف توافق وزارت بهداشت بودیم که همچنان این موضوع ادامه دارد و هر چند روز یکبار چند برند موجود در لیست توافقی بیمه ها از تعهد خارج می گردد.

بطوریکه داروخانه ها می بایست این داروها ( برندهای خارج شده از تعهد ) را مانند قدیم اصطلاحاً با کد ژنریک ثبت و از سازمان بیمه گر درخواست نمایند و بالطبع بیمار در صورت تمایل به استفاده از برند مورد نظرِ پزشک یا خویش می بایست مابه التفاوت مبلغ آزاد داروی برند با ژنریک ( نرخ پایه ) و نیز فرانشیز داروی ژنریک را بپردازد.

 

اما رسالت وزارت بهداشت و معاونت غذا و دارو در این حوزه :

شکی نیست که ارائه خدمات بهینه سلامت و تلاش در جهت ارائه بهترین کیفیت به مصرف کننده نهایی دارو ( بیمار ) مهمترین دغدغه در حوزه دارو و در راس اهداف این سازمان است.

اما حمایت از تولیدکنندگان داخلی و نظارت و تشویق تولیدکنندگان برای تولید دارو با بالاترین کیفیت و استانداردها نیز یکی از وظایف مهم این وزارتخانه و در راس آن معاونت غذا و دارو می باشد.

همچنان که دکتر دیناروند در ابتدای دوره معاونت خود به درستی شرکتهای تولیدکننده داخلی را خطاب قرار داد و گفت اگر داروی تولید داخل استانداردهای لازم را نداشته باشد، نسبت به واردات داروهای دارای کیفیت مناسب اقدام می کنیم.

اما کیفیت دارو را چه کسانی تعیین می کنند؟

اگرچه به عنوان یک قاعده کلی میزان مصرف لزوماً نتیجه سطح کیفیت نیست، لیکن به نظر می رسد که اغلب این میزان مصرف است که لزوم افزایش میزان واردات یا تولید برندهای دارویی را تعیین می کند.

در واقع در این زمینه وزارت بهداشت نقش ناظر و قانونگذار داشته و صرف نظر از بحث رقابت، اغلب این سابقه فروش است که میزان واردات یا تولید یک برند دارویی را مشخص می کند.

البته شکی نیست که بحث کیفیت بطور جدی از سوی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت مورد پایش و بهبود مستمر قرار دارد، اما نمی توان نقش برندسازی و تبلیغات را در این مورد انکار کرد.

حمایت از برندهای داخلی :

دکتر دیناروند چندی پیش در حاشیه همایش روسای بیمارستانی با اشاره به طرح تحول نظام سلامت گفت :

" به دنبال اجرای طرح تحول نظام سلامت مشکل اکثر بیماران برطرف شده است. البته تعدادی از بیماران در زمینه داروهای خاص و صعب العلاج خواهان آن هستند که حمایتها از داروهای وارداتی مشابه تولید داخل نیز افزایش یابد. این موضوع مورد تایید وزارت بهداشت نیست.

لذا برای افرادی که ترجیحشان آن است که داروی خارجی مصرف کنند، باید مقداری از هزینه‌ها را خود بپردازند که البته سعی شده این اختلاف پرداختی نیز امسال در حد پایین باقی بماند. "

 

نتیجه گیری :

به نظر می رسد در شرایطی که کیفیت داروهای وارداتی و تولید داخل بصورت مستمر مورد ارزیابی و مقایسه قرار داشته باشد، می توان موارد زیر را انتظار داشت :

اولاً داروهای مورد نیاز جهت واردات با تعیین برند مربوطه قابل تعیین و برنامه ریزی خواهد بود.

ثانیاً افزایش قیمت داروهای تولید داخل به شرط رعایت کیفیت مورد نظر امکانپذیر خواهد بود.

ثالثاً تجویز دارو با ترجیح نام برند از سوی پزشکان دارای چهارچوب مشخص بوده و استانداردهای توصیه شده در این خصوص از سوی معاونت غذا و دارو صورت خواهدگرفت.

رابعاً سرانه ریالی مصرف دارو در کشور پایین خواهد آمد.

لذا واحد ارزیابی و نظارت نقش بسیار مهمی در این حوزه دارا می باشد.فایل ضمیمه : نداردنویسنده مقاله : گروه خبر و مقاله داروبانکمترجم : -
فرستنده : -تاریخ درج : 21/09/1393تعداد بازدید : 3688